WordPress Tamamen Optimizasyon Sıfırdan Kurulum

Merhaba Arkadaşlar Yavaş Açılma Durumundan Bende Muzdarip Biriydim. Bir Anda Reform(Yenilik) Yapmaya Karar Verdim. Ve Sitemin Hızlandırmayı Başardım. 8.Saniyeye Kadar Gidiyordu Açılma Süresi Cidden Adamı  Kanser Eder Derecede Şimdi Adım Adım Neler Yapacağız Anlatıyorum.

1.Adım İlk Olarak Sitenizin Yedeğini Almak Cpanel Yada /Pleks Panelden Tüm Sitenin Yedeğini Almak

,

Resimde Gördüğünüz Gibi İlk Olarak Tam Yedeği Alıyoruz. Ne Olur Ne Olmaz Diye

2.Adım Sitemizin Eklentilerini SS Alıyoruz. Tabiki Tüm Pluginleri Kullanmayacağız Ama Kalsın.

Tüm Eklentilerinizi Ss Alın İsimleri Önemli Eklentilerimiz Var En Önemlisi Ayarlarını Bida Yapmayacağız Sql’de Kayıtlı Tutuğumuz İçin Sıkıntı Olmayacak

3.Adım Yeniden WordPress İndiriyoruz. Üzerime Tıkla Siteye Git

Tekrardan Bunu Ftpye Atıyoruz Tabiki Atmadan Önce Eski Dosyalarımız İçin Yeni Bir Klasör Oluşturuyoruz Eski Gibi Onu İçine Atıyoruz.

4.WpConfig.php Dosyasını  Eskisi İle Degiştiriyoruz

Wordpresi İlk Kurduğunuzda Config.sample Gibi Bişey Oluyor Onu Siliyoruz. Eski Klasörüden Wpconfig.php’yi Çekiyoruz. Aynı Dizine Atıyoruz.

Bende Eski Klasörü Olmadığı İçin Çekemedim Temsili Diyelim Eski Klasöründeki Wpconfigi Aynı Şekilde Atıyoruz. Ve Artık Temiz WordPress’imize Girmiş Olduk.

5.Adım Konularda Açtığımız Resimlerimiz Gözükmeyecek

Bunun İçin Eski Klasörüden Eski>wp-Content>Uploads Klasörünü Çekeceğiz. Upload Klasörünü Public-html Dizinine Çekiyoruz. Ordan Yeni wp-Content>Uploads Kısmına Atıyoruz.

6.Adım Temanız Gözükmeyecek  Wordpress Tema Kütüphanesi Tıkla Git

Bunun Çözümü Eski Tema’nızı Atmayın Atarsanız Daha Beter Olacak İçinde Kalıntı Falan Vardır. Muhtemelen Yeniden İndirmeniz Daha Hayırlı Olacak Hatta Yeni Bir Tema İle Sıfırdan Başlayın

7.Adım Pluginlerimizi Kuruyoruz.

Gördüğünüz Gibi Sadece Önemli Pluginleri Kuruyoruz Geride Kalmış Saçma Sapan Pluginleri Kaldırıyoruz. İhtiyacınız Olursa Kurun Boşuna Kurmayın Geçersiz Şeyleri. Pluginleri Kurarken Ayar Yapmanıza Gerek Yok Eski Pluginler Otomatikmen  Ayarlı Geliyor Zaten.

8.Adım Hız Testi Yapıyoruz

Bu Benim Sitenin Ss’i Arkadaşlar 8.5 Saniyeden 1.6.Saniyeye Kadar Düşürdüm. Pluginlerinizi Düzelterek Sizde Sitenizi Hızlı Hale Getirebilirsiniz.

Extra Tavsiye Pluginler

Ben Buraya Hız Konusunda Zaman Kazanacağınız 1-2 Eklenti Ekleyeyim Bunlar Benim Kullandığım Bazı Eklentiler.

1. Compress JPEG & PNG images

 

Compress JPEG & PNG images
Compress JPEG & PNG images

Bu Eklenti Resimlerinizi Sıkıştırıyor. Ve Kullanıcı Daha Seri Şekilde Sitenize Giriyor. Wp-smulus Gibi Uygulamalar 50 Hak Verirken Bu Program 1 Ayda 500 Resim Sıkıştırma Hakkı Veriyor. Kesinlikle Kullanmanızı Tavsiye Ediyorum. Panda Olduğuna Bakmayın Adamların Maskotu 🙂

Eklentiye Gitmek İçin Üzerime Tıkla

Crazy Lazy

Crazy Lazy

Bu Uygulama Resimleri Şak Diye Yüklemeyi Engelliyor Fareyi Aşşağı İndirdikçe  Resimler İnmeye  (Görünmeye) Başlıyor.

Eklentiye Gitmek İçin Üzerime Tıkla

Küçük Resimleri Dönüştürme (Regenerate Thumbnails)

Bu Eklentide Sitenizde Büyük Olan Resimleri Küçülterek Fazladan İnmemesine Yavaşlamamasına Yarar Çok Faydalı Ve Olmazsa Olmazdır.

Cache Programı

Piyasa Bir Çok Cache Programı Var W3 Total Cache Wp Super Cache Gibi Herhangi Birini Deneyebilirsiniz.

Furkan Yüksel

Nişantaşı Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Ögrencisiyim Kendi Bloğumda Kendimce Şeyler Paylaşıyorum. C#, Php, Html, Css Dillerini Biliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir