C# İle Hem Android Ve İos’a Proje Hazırlama

Başlıkta Duyduğunuz Gibi C# Kodlar İle Hem Android Hem İos ‘da Çalışan Telefon Uygulaması Yapacağız Daha Önceden Uygulamalarda Windows Phone’ada Çevirliyordu. Ama Artık Kaldırılmış  Windows , Windows Phonelardan Desteğini  Çekeceğini Duyurduğu İçin ,  Xamarin De Desteği Çekmiş Durum da Sanırım Şuanda Proje Açtığınızda Windows Phone İbaresi Çıkmıyor.

Neyse Kullanım Olarak C# Daki Classlara Yazıyoruz Ve Çok Basit Kodlar İle Tasarım Veriyoruz. Bir Nevi Console Ve Css Gibi Çünkü İçinde  Bir Desinger Yok Kodlar İle Yön Veriyoruz Oturtuyoruz. Çok Basit Bir Şekilde Yön Verebilirsiniz.  Kaynak Olarak Sanırım Şuanda Türkiye’de Tek AçıkAkademi Yapıyor. Kodları C# Anımsatıyor Kod  Satırlarını Yazmak Çok Zevkli Label Aynı Label gibi Yazıyoruz Css Console Gibi Dediğim Olay Gibi Çok  Zevkli Ve Sürükleyici Dersler. Bir Şey Yaptığınız Zaman Mutlu Oluyorsunuz. Ve İnsanın Kendi  Elleri İle Bişeyler Çıkarması İnsanı Mutlu Ediyor.

HANGİ EMÜLATÖRÜ KULLANMALIYIM

Default Olarak İçinde Avs Oluyor Ve Berbat Bir Program Bence Bu Sizin Ömürünüzden Ömür Alıyor. Ve Acayip Morelinizi Bozuyor Siz Hiç O İşe Bulaşmadan Direk Yolunuza Visual Studio Android Emulatörü İndirerek Başlayın. 500 Küsür Mb Olması Gerekiyor. Ve bu Derleyici Ram Kullanmıyor. 1 Gb Ram Kullanan Bir Rom Seçtim Ve Ortalama Boşta 110 Mb Civarı Ram Yiyor. Bildiğiniz Android Telefonu Kullanıyorsunuz. Google Play Yükleyip Başka Uygulamaları Da Gayet Sağlıklı Bir Şekilde Uygulama Testi Yapabilirsiniz.

Ios İçin İse Macosx Bilgisayar’a İhtiyacınız Var Derlemek İçin Telefonununuzun Olması Yetmiyor Yani Bir Macosx Bilgisayara Derleme Yapması İçin İhtiyacınız Var. Bu Durumda H@ckintosh Gibi Şeylere Bakabilirsiniz. Virtual Olarak Kurularak İp Adresinden Bağlarsınız  Derleme Şansınız Yüksek Demektir. Tabiki Sisteminizin Sağlamda Olması Gerek

Xamarin Kurulum Videosu

Xamarin Dersleri PlayList

Not: Üstüne Tıklayarak Siteden Playlist’e Ulaşabilirsiniz.

Furkan Yüksel: Kendi halinde yeniliklere açık öğrendiği yeni şeyleri paylaşan Nişantaşı Üniversitesi Mezunu .Net Developer :)
İlgili Yazı