SSD Ömrünü Arttıracak Yöntemler

SSD günlük hayatımızda artık olamazsa olmazlardan bir tanesi ve  ömrü konusuna gelirsek  sabit diskler kadar uzun ömürlü ve çokta sağlıklı değil. Sabit disk ortasındaki manyetik disklere mıknatıslama yolu ile veri kaydeder.

SSD ise elektromanyetik olarak içindeki çiplere verileri ileterek daha hızlı ve daha az enerji harcıyarak daha fazla zaman ve bir harddisk’in 5 katı kadar daha hızlı şekilde çalışabilir.

Yöntemlere Gelirsek 1) SSD’yi sakın ha depolama alanı olarak kullanmayın depolama alanı olarak kullanılan SSD Miladını çabuk doldurur. Bir SSD’nin Ömrü Boyunca Yazılabilecek Maksimum Veri 100 Tb diyebiliriz. Ama kesin bir bilgi değil çok uzun bir süre. O yüzden sabit diske yönelip bir adet sabit diskte verilerimizi tutuyoruz. SSD’mizde ise sadece Windows ve çok kullandığınız programlar olmalı.

Yöntem 2) Belenimlerinizi Güncelleyin  (Firmware)

SSD diskinizi  güncel olarak kullanın ve haftada 1 kez SSD’nizin yardımcı programından girip yapabilirsiniz.

Yöntem 3)  Trim özelliğini kullanarak diskinizdeki kalıntıları temizleyin. SSD’nize istek göndererek işletim sisteminizdeki kalıntıları siler ve performans artışı yaşarsınız.

Yöntem 4)SSD Secure Erase yöntemi bu yöntem diskinize ki yazma hızlarnının düşüşünden dolayı onları eski haline getirmek için  6 ayda bir tekrarlanırsa SSD açısından çok daha faydalı olacaktır.

Furkan Yüksel: Kendi halinde yeniliklere açık öğrendiği yeni şeyleri paylaşan Nişantaşı Üniversitesi Mezunu .Net Developer :)
İlgili Yazı